Работодателите вече имат право да четат чатовете на служителите си
Политиката на фирмата забранява изпращането на съобщения за лични цели. Мъжът завежда дело, че компанията е нарушила правото му на конфиденциалност.
Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) отхвърля довода на инженера, че компанията е нарушила правото му на поверителна кореспонденция.
Съдът решава, че „не е неоснователно даден работодател да иска да се увери и да провери, че служителите вършат професионалните си задачи по време на работа“. Съдът оправдава компанията и за прочитането на лична комуникация, защото тя е действала с очакването, че ще открие само комуникация по работа.
Според съда обаче „не е неоснователно работодател да иска да провери дали работникът върши задълженията си през работно време“.
По този начин се доказва, че инженерът е използвал служебен компютър за лични нужди в работно време, аргументира се съдът. Магистратите смятат, че румънските им колеги са постигнали „честен баланс“ между уважаването на личното пространство и интересите на работодателя.
Решенията на Европейския съд по правата на човека са задължителни за всички държави, които са ратифицирали Европейската конвенция за правата на човека. Източник: Pariteni.bg