Промени в Данъчното Законодателство от 01.01.2013 година
С брой 94/2012г. на Държавен вестник бяха приети промени в основните данъчни закони, влизащи в сила от 01.01.2013 г.
Промени в Закон за данък върху добавената стойност:
- Въвежда се възможност за издаване на фактура, съдържаща не всички задължителни елементи, ако нейната стойност е по-малка от 100 евро.
- Въвежда се възможност за издаване на една сборна фактура за две или повече доставки в рамките на един месец.
- При издаване на електронни фактури използването на електронен подпис или система за електронен обмен на данни вече не е задължителна.
- За конвертиране на данъчна основа в чужда валута вече може да се използва курсът на Европейската Централна банка. При валути, различни от евро, се използва курсът на всяка от тези валути към еврото.
- Отпада ограничението за ползване на данъчен кредит за наети леки автомобили и мотоциклети, както и във връзка със стоки и услуги, предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията им.
- Безвъзмездното предоставяне на подобрение на нает актив е приравнено на възмездно. Клиентът, наемател има право на данъчен кредит при извършване на подобрението, но този данъчен кредит трябва да се начисли на наемодателя в деня на връщането на актива.
- Отпада ограничението за ползване на данъчен кредит за стоки и услуги за ремонт на нает актив, дори договорът за наем да е за по-малко от 3 години.
- Променя се срокът за подаване на описа на активите и услугите, получени преди датата на регистрация по ЗДДС на 45 дни след датата на регистрацията.
Промени в Закон за корпоративното подоходно облагане:
- Задължението за плащане на авансови вноски ще е обвързано с нетните приходи от продажби за предходната година. Когато те са под 300 000 лева – авансови вноски няма да се дължат, от 300 000 до 3 000 000 лева ще се дължат на тримесечие, а над 3 000 000 лева – месечно.Авансовите вноски вече ще се определят на база прогнозна данъчна печалба, като ще могат да се намаляват и/или увеличават в рамките на годината. Ако годишният данък превиши определените авансови вноски над 20% върху горницата ще се дължи лихва.
- Променен е срокът за внасяне на Данък при източника – до края на месеца, следващ тримесечието, през което е начислен дохода, независимо от наличието на СИДДО. Досегашният срок беше до три месеца след месеца, в който е начислен дохода.
- Предвижда се задължение за деклариране на дължим данък при източника, дори такъв да не е удържан и внесен. Досега се декларираше само внесения данък при източника.
- Данъците върху разходите вече ще се внасят годишно, а не месечно.
- Въвежда се изискване за писмено уведомяване на НАП при корекция на данъчния резултат за предходен период във връзка с открита счетоводна грешка за минали периоди в текущия. НАП служебно следва да промени данъчния финансов резултат и задължението за съответния данъчен период.
Промени в ДОПК:
Във връзка с намаляване на броя на плащанията към бюджета се въвежда „единно платежно нареждане” и „единна данъчно-осигурителна сметка”. При превеждането на средства по единната данъчно-осигурителна сметка ще се погасяват първо задълженията, чийто срок на плащане изтича най-рано.
Промени в ЗДДФЛ:
- Максималният месечен осигурителен доход е увеличен от 2000 на 2200 лева.
- Законната лихва за просрочени осигуровки ще се изравни с тази за просрочени данъчни задължения (ОЛП + 10%).
- Доходите от лихви по депозити в банки ще се облагат с окончателен данък от 10%.
- Авансовите вноски за ДОДФЛ ще са дължими до 25-то число на месеца, следващ месеца на удържането им от работодателя, заедно с дължимите социални и здравни осигуровки за съответния месец.
- Служебни бележки, издавани от платци на доход от стопанска дейност ще се издават до 15-ти април на годината, следваща годината на плащане на дохода.